Muzyka pozwala słuchaczom podróżować wstecz i powracać do dawno zapomnianych wspomnień. Wszyscy doświadczyliśmy deja vu, gdy jadąc do domu słyszeliśmy w radiu jakiś staroszkolny hymn, który przenosił nas z powrotem do starej szkoły podstawowej. Oto niektóre z magicznych sposobów, w jaki muzyka może wpływać na ciało i umysł.
Muzyka jako narzędzie terapii
Dla osób cierpiących na chorobę Alzheimera lub demencję, muzykoterapia może być niezwykle pomocnym i korzystnym zajęciem, w które mogą się zaangażować. Może to być wykonywanie, tworzenie, komponowanie lub nawet samo słuchanie muzyki. Muzykoterapia pomaga zmniejszyć zamęt, jaki mają te osoby poprzez stymulację ich pamięci odległej.

Stymulator mózgu
Poprzez połączenie muzyki z codziennymi czynnościami, pomaga osobom cierpiącym na utratę pamięci rozwinąć rytm, który może pomóc im w przypomnieniu sobie zadania lub czynności, które mają wykonać. Pomaga również poprawić ich zdolność do wykonywania tych czynności w określonym czasie.
Muzyka to forma komunikacji
Słuchanie muzyki wywołuje emocje. Odtwarzanie muzyki dla bliskiej osoby wyzwala pewne emocje, które przekazują wiadomości do tej osoby. Muzyka działa jak most do przekazania wiadomości, gdy słowa po prostu nie wystarczają.